Остання редакція: 2024-07-01
Тези доповіді
На сучасному етапі цифровізація вважається однією з визначальних тенденцій розвитку людської цивілізації, яка формує більш інклюзивне суспільство та кращі механізми управління, розширює доступ до освіти, банківської справи, підвищує якість та охоплення державних послуг, розширює спосіб співпраці людей, а також трансформує існуючі системи бізнес-моделей. Безпосередньо держава зацікавлена в ефективно побудованій концепції діджиталізації, й, відповідно поступовій цифровізації всіх сфер суспільства. Аналіз останніх державних програм, прийнятих з метою підтримки малого та середнього бізнесу в Україні, свідчить про це.
Так, наприклад, одним із важелів щодо підтримки вітчизняного товаровиробника є запровадження нового напряму в державній політиці «Зроблено в Україні» [1]. Одним із завдань цієї програми є надання консультаційних послуг із питань ділового адміністрування; створення прозорого та незабюрократизованого механізму постійної комунікації та координації взаємодії державних органів влади з суб’єктами господарювання, зокрема з представниками релокованих підприємств, об’єднаннями підприємців, секторальними асоціаціями, іноземними інвесторами. Зокрема, на підтримку цієї програми закладено 45 млрд грн у державному бюджеті [2].
В межах зазначеного проекту запущено сервіс «pulse.gov.ua» за допомогою якого суб’єкти господарювання можуть залишити не тільки скаргу на рішення, дії (бездіяльність) органів державної влади, а й оцінити рівень державної підтримки за різними аспектами (умови для відкриття бізнесу, кредитування, стан контрольно-перевірочної роботи тощо). Такий підхід дозволить забезпечити зворотний зв’язок з метою оцінки «індексу задоволеності» підприємців від взаємодії з державою (Entrepreneur Satisfaction Score).
Хотілося б звернути увагу, що саме розвиток цифрового сектору за оцінкою ЄС досяг значного прогресу й оцінений позитивно [3]. Зокрема, систему id.gov.ua ICEI визнали найкращим сервісом онлайн-ідентифікації в Україні за результатами конкурсу PaySpace Magazine Awards-2020 [4]. Платформа ICEI надає зручну та безпечну електронну ідентифікацію за допомогою електронних підписів, MobileID та BankID НБУ, що спрощує процес отримання електронних адміністративних послуг (в режимі онлайн); користування електронним документообігом та спрощує, в цілому, ведення бізнесу. В межах цього сервісу співпрацюють: 58 схем електронної ідентифікації; 3 надавачі послуг Mobile ID; 23 надавачі електронних довірчих послуг; 203 системи для автентифікації; 27 банків-ідентифікаторів системи BankID НБУ; 110 систем для створення та перевірки кваліфікованого електронного підпису. При цьому він повністю розроблений з урахуванням стандартів ЄС, має атестат відповідності комплексної системи захисту інформації. Сприяє цьому процесу впровадження принципу Digital by Default – «цифрового за замовчанням». Відповідно до нього, у всіх актах Уряду пріоритетним способом реалізації описаного в документі процесу за замовчанням має визначатися саме електронний спосіб. Для цього нормативно-правові акти Уряду підлягають цифровій експертизі.
Посилання
1. Про Всеукраїнську економічну платформу «Зроблено в Україні»: Указ Президента України від 26.01.2024 р. № 31. URL: (rada.gov.ua)
2. Реалізація політики «Зроблено в Україні». URL: (kmu.gov.ua)
3. Підсумки Ради асоціації Україна-ЄС: цифровий сектор серед пріоритетів. URL: (kmu.gov.ua)
4. Система ID.GOV.UA – найкращий сервіс онлайн-ідентифікації в Україні. URL: (kmu.gov.ua)